Fakty o żelazie
Historia
Od dawna wiadomo, że żelazo jest ważne dla ludzkiej fizjologii. Według legend medycznych w dawnych czasach nakłuwano jabłka żelaznymi gwoździami w celach terapeutycznych i pozostawiano je na noc przed zjedzeniem (po wyjęciu gwoździ).
Dzisiaj mamy znacznie bardziej rozsądne (i smaczniejsze) metody zaspokojenia zapotrzebowania na ten pierwiastek.
Żelazo jest niezbędnym pierwiastkiem śladowym u niemal wszystkich istot żywych, a u ludzi jest jednym z najlepiej zbadanych mikroskładników pokarmowych.
Żelazo | |
---|---|
Rekomendowana wartość spożycia (ang. Reference Daily Intake, RDI) w USA | 18 mg |
Zalecane dzienne spożycie (ang. Dietary Reference Intake, DRI*) w USA | 18 mg |
Zalecane dzienne spożycie (ang. Recommended Daily Allowance, RDA) w UE | 14 mg |
Zalecenia D-A-CH* | 15 mg |
* maksymalne zalecana wartość spożycia
Rekomendowana wartość spożycia (ang. Reference Daily Intake, RDI) to wartość określona przez Amerykańską Agencję ds. Żywności i Leków (FDA) na potrzeby oznaczania wartości odżywczej (Dzienna wartość (DW) w %).
Zalecane dzienne spożycie (ang. Dietary Reference Intake, DRI) to najnowszy zestaw zaleceń dietetycznych ustalony przez amerykańską Radę ds. Żywności i Żywienia Instytutu Medycyny w latach 1997-2001. Zastępują one poprzednio stosowane amerykańskie RDA i mogą być podstawą do ostatecznej aktualizacji RDI.
Zalecane dzienne spożycie (ang. Recommended Daily Allowance, RDA) zgodnie z Dyrektywą 2008/100/WE w sprawie oznaczania wartości odżywczej środków spożywczych. Zalecenia D-A-CH to zalecane wartości odżywcze w Niemczech, Austrii i Szwajcarii.
Zapotrzebowanie na żelazo
Żywność pochodzenia zwierzęcego, w szczególności jaja i mięso, jest bogatym źródłem żelaza. Z kolei mleko i ser zawierają niewielkie ilości żelaza, podobnie jak większość produktów spożywczych pochodzenia roślinnego.
Jednak w związku ze stałą utratą żelaza spowodowaną łuszczeniem lub odrzucaniem komórek skóry i komórek jelitowych lub utratą krwi dzienne zapotrzebowanie na żelazo może się wahać w zależności od wieku, płci i budowy danej osoby.
Ze względu na utratę żelaza w związku z menstruacją kobiety powinny przyjmować dawkę 15 mg/dobę. Największe zapotrzebowanie na żelazo występuje u kobiet ciężarnych i matek karmiących. Dlatego ich zalecane dzienne spożycie wynosi, odpowiednio, 30 mg (kobiety w ciąży) lub 20 mg (matki karmiące).3
Osoby aktywne fizycznie powinny szczególnie zwracać uwagę na odpowiednie spożycie żelaza. Zalecane spożycie w ich przypadku wynosi, odpowiednio, 20 mg/dzień (m) lub 25 mg/dzień (k) żelaza, co pozwala na utrzymanie wydajności i odporności na stres.
Biodostępność
W organizmie ludzkim żelazo jest wchłaniane przede wszystkim w jelicie cienkim. Wchłanianie żelaza z pożywienia zależy w dużej mierze od rozpuszczalności danego związku żelaza w wodnym środowisku panującym w świetle jelita. Dlatego rozpuszczalne w wodzie związki żelaza charakteryzują się lepszą biodostępnością niż substancje nierozpuszczalne w wodzie ale niestety niosą za sobą ryzyko działań niepożądanych.
Biodostępność żelaza zawartego w składnikach pokarmowych pochodzenia zwierzęcego wynosi około 10 – 20%.1 Natomiast optymalną absorpcję żelaza z produktów pochodzenia roślinnego często hamuje kwas fitynowy, który jest nieodłącznym składnikiem niektórych roślin.
Ponadto żelazo pochodzenia roślinnego występuje niemal wyłącznie w postaci Fe3+. Biodostępność tego żelaza trójwartościowego jest gorsza, ponieważ tworzy ono kompleksy o słabej rozpuszczalności w lekko kwaśnym środowisku górnej części jelita cienkiego (dwunastnicy), dlatego jest w stanie zaspokoić jedynie ok. 1-5% zapotrzebowania organizmu na żelazo.1
W związku z tym wegetarianom i weganom szczególnie trudno jest zaspokoić zapotrzebowanie na żelazo z pożywienia. Ponadto biodostępność żelaza przyjmowanego z pożywieniem może dodatkowo zmniejszyć inne czynniki, takie jak przyjmowanie żelaza jednocześnie z wapniem, błonnikiem lub niektórymi lekami.1
Jednak ze względu na swoje właściwości redukujące (Fe3+ → Fe2+) niektóre substancje mogą poprawić biodostępność żelaza. Wśród nich można wymienić przede wszystkim kwas askorbinowy i różne kwasy organiczne.
Ponadto wchłanianie żelaza zależy od zapotrzebowania i aktualnego poziomu tego pierwiastka w organizmie.1
Biodostępność tego samego związku żelaza może się znacznie różnić w zależności od panujących warunków. Dlatego względna biodostępność stanowi jedynie miarę, a nie wartość bezwzględną. Określa się ją poprzez porównanie z siarczanem żelaza, którego względną biodostępność ustalono na poziomie 100. 4
INHIBITORY | PROMOTORY |
---|---|
Kwas fitynowy Kwas szczawiowy Fosforany Błonnik pokarmowy Polifenole (np. garbniki) | Kwas askorbinowy Kwas cytrynowy Kwas mlekowy Białka mięśniowe Fumarany |
Inhibitory pogarszają, zaś promotory poprawiają zdolność organizmu do wchłaniania żelaza.
Fizjologia żelaza
Pod względem ilościowym żelazo jest najobficiej występującym pierwiastkiem śladowym w organizmie ludzkim. Uczestniczy w transporcie tlenu do płuc i innych narządów.
Na podstawie stężenia 50-60 mg/kg masy ciała, można stwierdzić, że całkowita zawartość żelaza w organizmie wynosi około 3-5 g.1
Około 74% tej zawartości jest rozmieszczone w tzw. puli funkcjonalnej w hemoglobinie, mioglobinie i enzymach. Pozostała część występuje w postaci żelaza zgromadzonego w postaci ferrytyny lub hemosyderyny.1 W organizmie żelazo występuje głównie jako żelazo Fe2+, a jedynie niewielka część jako żelazo trójwartościowe, tzn. żelazo Fe3+. Nie znaczy to jednak, że jest ono mniej ważne.
Zdolność do zmiany właściwości ma kluczowe znaczenie dla wielu funkcji organizmu: żelazo staje się zatem istotnym składnikiem grup przenoszących aktywnego tlenu i elektrony w wielu białkach i enzymach.
Niedobór żelaza
Z globalnego punktu widzenia niedobór żelaza jest najczęściej występującym zespołem niedoborów, który dotyka ok. 30% światowej populacji.
Niedobór może być spowodowany wieloma różnymi czynnikami. Oprócz naturalnej utraty żelaza u kobiet w związku z menstruacją do niedoboru żelaza może prowadzić zwiększone zapotrzebowanie w okresie wzrostu, utrata krwi spowodowana wypadkiem lub dieta uboga w żelazo.
Niedobór żelaza objawia się stopniowo w zależności od poziomu.
Niewielki niedobór żelaza powoduje zmęczenie w ciągu dnia, brak koncentracji i obniżenie sprawności, a także niski poziom tolerancji na stres. W bardziej zaawansowanych przypadkach pojawiają się takie objawy, jak m.in. ścieńczenie błony śluzowej jamy ustnej, łamliwość włosów i paznokci.
Niedobór żelaza może również zwiększać ryzyko przedwczesnego porodu i zaburzeń rozwojowych. 1
MOŻLIWE PRZYCZYNY ZBYT NISKIEGO SPOŻYCIA ŻELAZA 1 |
---|
Zwiększone zapotrzebowanie na żelazo
Zaburzenia wchłaniania
Utrata krwi
Niewystarczające spożycie błonnika pokarmowego w pożywieniu
|
Właściwości żelaza Microferr®
neutralny smak
- niewielka reaktywność z innymi składnikami preparatu dzięki enkapsulacji
- bardzo mała struktura cząstek oznaczająca lepszą biodostępność
- neutralny smak
- niewielka reaktywność z innymi składnikami preparatu dzięki enkapsulacji
- wysoka zawartość żelaza
- neutralne pH
- białawy proszek
Referencje
- Hahn, A .; Schuchardt, J.-P .: Mineralstoffe – Stoffwechsel, Funktionen und Bedarf. Behr’s Verlag, Hamburg 2011
- Biesalski, HK, Köhrle, J., Schümann, K .: Vitamine, Spurenelemente und Mineralstoffe. Thieme-Verlag, Stuttgart, 2002
- DA-CH-Referenzwerte für die Nährstoffzufuhr der DGE, ÖGE, SGE i SVE (Hrsg.), 3. korrigierter Nachdruck, Neuer Umschau Buchverlag, Neustadt an der Weinstraße, 2008
- Hurrell, RF Iron, w: The Mineral Fortification of Food; 1999; 65